Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

NADĚJE PRO HONZÍKA

Duchennova svalová dystrofie (DMD)

 

"Pod strašidelným názvem dystrofie se skrývá skupina ještě strašidelnějších geneticky podmíněných onemocnění svalů. Nejčastější z nich je Duchennova muskulární dystrofie (DMD), se kterou se rodí jedno z 3500 dětí, především jsou to chlapci. Buňky postižených mají poškozený gen pro dystrofin, bílkovinu, která podpírá a vyztužuje membrány svalových vláken. Vlákna jsou proto křehká a nevydrží běžnou zátěž. Tělo dítěte má docela dobrou schopnost regenerace a nejspíš i zásoby buněk, kterým můžeme říkat kmenové buňky svalu, takže dokáže nějaký čas zničená vlákna nahrazovat novými. Je to ovšem boj zoufalý a nerovný, degenerace svalů postupně převládne a nemocní se zřídka dožívají více než třiceti let, poslední ranou bývá kolaps svalů, které se podílejí na dýchání. Život s dystrofií se podobá temnému tunelu, kde je lepší nevidět konec. Světýlek naděje na léčbu v něm bliká málo."

PRŮBĚH NEMOCI 

  • Chlapec se narodí bez jakýchkoli příznaků a jeho vývoj probíhá po několik prvních měsíců naprosto normálně.
  • Kolem 2.–6. roku nastupují první příznaky, začíná se projevovat nedostatek dystrofinu a v následku toho se odumírající svalová vlákna začínají nahrazovat vazivem.
  • Postižení chlapci postupně začínají mít problémy s chůzí, během, vstáváním z lehu či sedu (první vykazují poškození právě svaly pletence pánevního), postupně se rozvíjí typický myopatický syndrom dolních končetit.
  • Kompenzačně dochází k tzv. pseudohypertrofii, která je viditelná na kompenzačně zvětšených lýtkách chlapců.
  • Následně (kolem 12. roku) dochází až k upoutání na invalidní vozík. dochází k postižení i pletencového svalstva horních končetin a rozvíjí se kyfoskolióza.
  • Krom kosterních svalů je postižen i sval srdeční, výsledkem může být dilatační kardiomyopatie s následným srdečním selháním.
  • Mezi další doprovodné symptomy omezené dýchaní (je dané postižením dýchacích svalů, může dospět až do fáze, kdy je zapotřebí umělá plicní ventilace).
  • Smrt nastává kolem 20. roku, příčinou mohou být silné opakované pneumonie či srdeční selhání.

Skupina vědců se již delší čas zabývá molekulárně genetickou léčebnou terapii, která by měla dokázat přeskočit genetickou mutaci (tzv.exon skipping), aby tělo po té bylo schopno vyrábět funkční dystrofin. V této oblasti se blízká na dobré časy, zatím však jen u některých (nejčastějších druhů mutací. Tato metoda naučí tělo vyrábět dystrofin, ale není schopna uzdravit již poničené a zdegenerované svalové tkáně. Toto by však měla dokázat buněčná terapie, která funguje u mnoha jiných a podobných diagnóz, jakou je například roztroušená skleróza a jiné druhy neurodegenerativních onemocnění.

Pro Honzíka a mnohé chlapce s DMD se buněčná technologie  v tuto chvíli stává nadějí, která může tyto děti udržet delší čas  v lepší kondici.

 

zdroj: 

http://www.osel.cz/2303-svetlo-nadeje-v-lecbe-dystrofie.html

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Duchennova_muskul%C3%A1rn%C3%AD_dystrofie

 

 

 


TOPlist
Dita (maminka)
Dobrý den všem.
V první řadě bych se ráda omluvila za prodlevu v aktualizaci stránek. Poslední rok pro nás byl náročný a plný změn. Tyto změny se nesdilely snadno. Kmenové buňky podpořily pravděpodobně imunitní systém, srdce a plíce - pravidelné vyšetření neprokazuje zhoršení, avšak ke zpomalení progrese nebo k navýšení svalové síly nedošlo :-(.. S lítostí si od ledna 2018 zvykáme na úplnou ztrátu chůze, nový rehabilitační přístup a kompenzační pomůcky.
anonym
Dobrý večer,
prosím o zprávu jestli léčba kmenovými buňkami nějak Honzíkovi pomohla. Je rok 2018 a nenašla jsem žádné nové informace. Děkuji.¨

Přeji požehnání, sílu, pro Vás a Honzíka
Hana Lierová
Dita
Angelino, konečně můžeme potvrdit přijetí platby za víčka, vykupujícím firmám to občas trvá i několik měsíců. Mockrát děkujeme.
Dita
Milá Zito, jsem přesvědčena, že každá pozitivní myšlenka sehrává v celém příběhu podstatnou roli. Právě u ní to vše začíná. Děkujeme.
Dita
Pane Hladíku, jsem velmi ráda, že jsem našla váš vzkaz právě zde. Někdy není snadné dárce dohledat a mě často rmoutí, když nevím, kam bych mohla směřovat poděkování. Velmi si toho vážíme :-)
Dita
Milá Ivo, celému sboru posíláme s Honzíkem velké poděkování. Moc ráda se vám ozvu.
Iva Hovorková
Dobrý den, Dito, váš příběh mi vyprávěl Luboš Kalvas. Jsem učitelkou na ZUŠ v Soběslavi. S několika kolegyněmi a našimi žáky jsme uspořádali několik koncertů pro Honzíka. K naší aktivitě se přidal i místní sbor Anonym Voice. Posíláme společně vybrané vstupné. Prosím, o potvrzení přijetí peněz na adresu zus-sobeslav@seznam.cz. Přejeme vám mnoho krásných chvil I. Hovorková
milan hladik
nás fanda chodil s honzíkem do školky, držím palce, posílám malý příspěvek
Zita Neumannová
Ahoj Dito a ahoj Honzíku :) Jsem také z Budějovic a o Vašem příběhu jsem se dozvěděla včera večer. Od té doby na Vás oba moc myslím a přeji si, aby to dobře dopadlo. Jsem maminka téměř 6ti letého Saši a 8mi měsíční Marianky. Poslala jsem Vám na účet aspoň něco, není to moc, ale snad to pomůže... Držím pěsti... S láskou Zita
Angelina13
ZŠ Dolákova, Praha 8 včera odevzdala 102 kg plastových víček - výtěžek jsme nechali poslat na Honzíkův účet...doufáme, že peníze dorazí :-)
Dita
Srdečné poděkování za proběhlou akci celému spolku a krásné prožívání adventu přeje Dita a Honzík
anonym
Dobrý den,
sděluji, že náš spolek pořádá v sobotu 5.12. pořádá akci, jejíž výtěžek pošleme na Váš účet, Bližší informace na http://spaz-tyrs.webnode.cz/
Zdenka Meškánová
Nový vzkaz
nick
text
Opište číslo